Випадкове:
"Про козацького чуба"

Чуприна - старовинна чоловіча зачіска у вигляді довгого пасма волосся на голеній голові (переважно у козаків); Назва «оселедець» пішла від Катерини ІІ відомою своєю неприязню до козаків, так вона називала їхню традиційну

"Нова ( Підпільненська ) січ"

Нова січ - остання Запорозька Січ була заснована з дозволу і під наглядом російського уряду 31 березня 1734 року отаманом-гетьманом І. Малашевичем на Правобережжі Дніпра у Великій плавні, що займала 26-тисяч десятин.

"Що означає слово - козак?"

Вперше термін «козак» згадано у Початковій монгольській хроніці в 1240 році. У 14 ст. цей термін вміщено в словник половецької мови (Кодекс Куманікус) і в додаток грецького збірника житій святих. Найперша згадка про

"Каленик Андрієвич"

Походив, ймовірно, з козацького або міщанського роду. Відзначився під час походів запорізьких козацтва на Московську державу в роки «смутного времени», особливо під час Смоленської кампанії (1609—1610). Разом із загоном

"Хортицька Січ"

Хортицька січ (1556-1557) — укріплення (замок) збудоване на острові Мала Хортиця в 1556 році князем Дмитром Вишневецьким. Зруйнований у 1557 році татарами. Частина істориків трактує це укріплення як першу Запорозьку Січ,

"Томаківська Січ"

Томаківська Січ — укріплення запорозьких козаків на острові Томаківці на Дніпрі поблизу сучасного селища Червоногригорівка та міста Марганця, ймовірно з 1558 до 1593 року, коли її зруйнували татари.

"Як козаки працювали та де шукали роботу на Запоріжжі?"

Чомусь у книгах та фільмах про козаків розповідають лише про славетні походи та звитяги наших предків і забувають говорити про головне!


Про козаків » Гетьмани » Яков Острянин

Яков Острянин

Яків Стефан Іскра-Острянин (Остряниця) був старшим сином військового товариша Стефана Іскри з м. Остра. Перша згадка про нього з'являється у документах 1633 року, де він значиться як ніжинсь­кий полковник реєстрових козаків. Яків перебував на Січі, коли на Великдень 1637 року польський ротмістр Хедоровський без усякої причини закатував його батька, а молодшого брата жорстоко побив.

Інші імена Остряниця
Народився ? Остер
Помер 6 травня 1641
Громадянство Польща
Ім'я при народженні Яків Стефан Іскра-Острянин
Звання полковник реєстрових козаків
гетьманом нереєстрового козацтва

 

Брат вилікувався й втік на Запорожжя. Яків почав піднімати козаків проти Польщі. Він мав неабиякий авторитет серед запорожців і вони обрали його своїм гетьманом. Острянин розповсюдив універсал, у якому описував кривди, яких зазнає Україна, і закликав до повстання проти Речі Посполитої. Одначе ре­єстрові козаки Острянина не підтримали, а до нього приєдналися лише полковники Гуня, Скидан та Філоненко.

 

У 1638 році Острянин вийшов із Запорожжя через Кременчуг (де він розбив загони С. Потоцького) до Холтви (при сполученні Хорола з Псьолом), де розташу­вався табором. Коронне військо марно намага­лося здобути 5 травня цей табір і з великими втратами змушене було відійти. Переслідуючи поляків, Острянин, одначе, сам зазнав пораз­ки під Лубнами й з переслідувача перетворив­ся на того, якого переслідують.

 

13 червня по­ляки вчинили завзяту битву під Жовнином, й козаки зазнали поразки. Вночі Острянин з не­великим загоном втік, залишивши керівництво військом Гуні. Поразка Острянина ц значній мірі була обумовлена внутрішнім розбратом серед козаків. Невдовзі повстання вщухло. Козацькі відносини було узгоджено Масловобродською угодою.

 

Острянин з купкою козаків відступив на Слобожанщину. З дозволу московського уряду він оселився у Чугуєві. Як відомо з архівних джерел, з Острянином в Чугуєвому городищі поселилися його син, генеральний осавул, сотники і 1019 козаків. Усіх їх наділили землею й подали допомогу для першочергового обзаведення. Уже 21 лютого 1639 р. білгородський воєвода Пожарський доповідає про зведення чугуєвських укріплень.

 

Тоді ж Острянин ходив на татар. Однак під час походу між ним і козаками виник розлад. Чому і за яких причин — не відомо. Козаки полишили свого гетьмана і повернулися у Чугуїв. Під час загострення відносин між козаками та старшиною його бу­ло вбито 26 квітня 1641 року. Після цього більша частина козаків повернулася в Україну

 

герб гетьмана Якова Острянина

герб Острянина

 

Острянин, як і усі шляхтичи роду Іскри, користу­вався старовинним гербом “Топач”, що потрапив до Польщі за часів короля Людвика і вперше згаду­ється у документах 1413 року. Цей герб мав щит, на червоному полі якого було зображено чорне крило яструба із золотою лапою. У клейноді — три страусиних пір'їни.


Трішки більше інформації про Острянина


Додати коментар:

Імя:*
E-Mail:*
Запитання: Який найвідоміший Острів - Січ на Дніпрі?