Микитинська Січ
Микитинська Січ (1638-1652) — існувала на правому березі Дніпра, на мисі Микитин Ріг. Заснована козаками на чолі з отаманом Федором Лютаєм, що став її першим кошовим отаманом.
Після зруйнування Базавлуцької Січі Запорожжя опинилося під жорстким контролем властей, але через потребу оборони південного прикордоння усе ж було збережено козацьку залогу. Місцем її розташування став легкодоступний з боку степу так званий Микитинський Ріг, де здавна існував перевіз через Дніпро.
Саме з Микитинської Січі почалось повстання Богдана Хмельницького.
Будівництво фортифікаційних споруд на Микитинському Розі розпочалося навесні і завершено восени 1639р. Саме з цього розпочинає свою історію Микитинська Січ. За словами польського історика С.Дзєвовича, її заснували козаки на чолі з Федором Линчаєм, який і став першим кошовим отаманом. Про перші роки існування Микитинської Січі залишилось небагато даних, але відомо, що в 1640р. запорожці допомагали в обороні Азовської фортеці, а в 1645-46рр. взяли участь в облозі та здобутті Дюнкерку(Франція).
Наприкінці 1647р., схиливши на свою сторону Черкаський реєстровий полк, що перебував на Січі як залога польських властей, на Микитинську Січ прибув Б.Хмельницький. Згодом на козацькій раді його було обрано гетьманом.
Здобуття прибічниками Б.Хмельницького Микитинської Січі ознаменувало початок Національно-визвольної війни українського народу середини 17ст..Звідси він розсилає свої універсали з закликами до повстання та відправляє посольство в Крим для створення військового союзу.
Підтримка Січчю Б.Хмельницького в ході Визвольної війни не була постійною. Коли за Зборівським договором 1649р. до реєстру ввійшло лише 40 тис., частина козаків була незадоволена, головним чином так звана ''голота''. Остання в лютому 1650р. обрала гетьманом Війська Запорозького на Микитинській Січі козака Я. Худолія. Хмельницький послав на Січ каральну експедицію. Худолія було заарештовано, доставлено в Чигирин і страчено. Щоб запобігти таким виступам у майбутньому Б.Хмельницький узяв Січ під повний контроль, розмістивши там реєстрову залогу і звівши її функції до ролі прикордонного форпосту.
Навесні 1652р. в зв'язку з невдалим розташуванням Січ з Микитиного Рогу переміщується в напрямі дніпрових плавнів поблизу гирла р. Чортомлик.
Наприкінці XVII ст., українсько-російське військо звело поблизу Микитиного земляну фортецю, яка мала постійний гарнізон і гармати. В 1782 Микитине набуло статусу міста й перейменоване було на Нікополь. Поблизу самої Січі виникло козацьке поселення, що звалося Микитиною Заставою. Тепер територія Микитинської Січі затоплена Каховським водосховищем.