Випадкове:
"Про козацького чуба"

Чуприна - старовинна чоловіча зачіска у вигляді довгого пасма волосся на голеній голові (переважно у козаків); Назва «оселедець» пішла від Катерини ІІ відомою своєю неприязню до козаків, так вона називала їхню традиційну

"Нова ( Підпільненська ) січ"

Нова січ - остання Запорозька Січ була заснована з дозволу і під наглядом російського уряду 31 березня 1734 року отаманом-гетьманом І. Малашевичем на Правобережжі Дніпра у Великій плавні, що займала 26-тисяч десятин.

"Що означає слово - козак?"

Вперше термін «козак» згадано у Початковій монгольській хроніці в 1240 році. У 14 ст. цей термін вміщено в словник половецької мови (Кодекс Куманікус) і в додаток грецького збірника житій святих. Найперша згадка про

"Каленик Андрієвич"

Походив, ймовірно, з козацького або міщанського роду. Відзначився під час походів запорізьких козацтва на Московську державу в роки «смутного времени», особливо під час Смоленської кампанії (1609—1610). Разом із загоном

"Хортицька Січ"

Хортицька січ (1556-1557) — укріплення (замок) збудоване на острові Мала Хортиця в 1556 році князем Дмитром Вишневецьким. Зруйнований у 1557 році татарами. Частина істориків трактує це укріплення як першу Запорозьку Січ,

"Томаківська Січ"

Томаківська Січ — укріплення запорозьких козаків на острові Томаківці на Дніпрі поблизу сучасного селища Червоногригорівка та міста Марганця, ймовірно з 1558 до 1593 року, коли її зруйнували татари.

"Як козаки працювали та де шукали роботу на Запоріжжі?"

Чомусь у книгах та фільмах про козаків розповідають лише про славетні походи та звитяги наших предків і забувають говорити про головне!


Про козаків » Статті про козаків » Що означає слово - козак?

Що означає слово - козак?

  • Не нравится
  • +54
  • Нравится
Що означає слово - козак?

Вперше термін «козак» згадано у Початковій монгольській хроніці в 1240 році. У 14 ст. цей термін вміщено в словник половецької мови (Кодекс Куманікус) і в додаток грецького збірника житій святих. Найперша згадка про козаків в Західній Європі зустрічається в генуезькій хроніці за 1474 рік. Перша в історії офіційна згадка про дії козаків на морі й офіційна згадка про запорізьких козаків узагалі — 1492 рік, коли запорожці атакували турецьку військово-морську галеру під Тягинею, про це йдеться у листі великого князя Олександра до хана Менґлі I Ґерая.

На сьогоднійшній день є 2 найбільш ймовірні версії походження слова - Козак:

 

Козак1) Від половецького «Cosac» — «варта», «чота», «легконав'ючений ». Зустрічається в «Codex cumanicus».

 

Першу спробу наукового пояснення слова козак зробив Д.І.Яворницький, який писав: «Вчені мовознавці у слові« козак », або повніше« кайсак », бачать два слова: «кай»- легко і «сак» - в'юк, тобто легконав'ючений.

Можливо, це і буде основою для запровадження нової версії про походження козаків із залишку війська (орди) Тартарії. Частина орди, після розпаду Тартарії, залишилась без роботи і пересилалась до кордонів Європи, де наймалась на військову службу.

 

Таким чином і поняття, і назва слова «козак» вперше зустрічається в Середній Азії, звідки воно, очевидно, перейшло на Русь. Перейти же в землі Русі воно могло тільки з приходом в неї тюрко-татар, на що вказує і та обставина, що до появи тюрко-татар на Русі в жодному списку літописів не зустрічається слово «козак».

 

 


Козак2) Від кримсько-татарського або тюркського «Qazaq» — «вільна людина», «авантюрист», «шукач пригод», «найманець».

«Тюркське за походженням слово« козак »означало вільних, незалежних від пана людей, які ... населяли безлюдні окраїни».


Ця теорія, ще називається - "Уходницька" — козаки сформувалися на основі промислових ватаг представників різних станів, що йшли на сезонні промисли в Причорноморські й Прикаспійські степи. Значну частину уходників становили селяни-втікачі з Литви, Польщі та Московії, через що уходницьку теорію також називають утікацькою. Для оборони від татар уходники брали з собою зброю, організовувалися у збройні загони. Ця теорія є панівною в радянській й пострадянській історіографії.

 

Додати коментар:

Імя:*
E-Mail:*
Запитання: Який найвідоміший Острів - Січ на Дніпрі?
Аватар
   #1    (1 грудня 2016 02:10)    Сворив: 0    Коментів: 0
важливо не скільки сама самоназва "козак", скільки те, що вона нарівні з самоназвами "християнин", "українець", "русин", "руський" і просто "людина" стала ще одним способом задекларувати свою належність до козацько-християнської цивілізації Євразії, цивілізації людей Бога-Христа і Його Вічного Війська, цивілізації людей вільної України і святої Русі, цивілізації Вічного Війська і грішних, але вільних людей по волі Божій, а не царській чи панській усіх вір, мов і самоназв, початки якої знаходимо на наших теренах вже в часи старожитньої Скіфії, коли "батько історії" Геродот писав, що скіфи "понад усе цінують свободу і розглядають її як дар богів" - тобто та сама пізніша ідея "вільних людей по волі Божій, а не царській чи панській" просто дещо в іншому формулюванні... Боже, бережи козаків! Козацькому роду нема переводу! Військо Боже - Військо Вічне! Мати Божа і всі святі, моліть Бога за нас грішних!
Аватар
Сергей    Статус:
   #2    (28 липня 2017 20:01)    Сворив: 0    Коментів: 0
Добрый вечер!
Красивый и поучительный сайт о казачестве Украины.
Звените, что пишу здесь так как гостевой на сайте нет.
Может у Вас еще что то есть в разработке по новости меню "Козацькі битви", пока малова-то вот есть инфа по "битве под Жолтыми Водами" и и уже третий год проводятся мероприятия по увековечиванию памяти о победе под Желтыми Водами. К примеру см. https://www.mnenie.dp.ua/2017/05/19/transfer-spoluchennyam-zhovti-vodi-kozak-fe
st-2017/ или один из видеороликов https://www.youtube.com/watch?v=yFWL0eEiLy4 или https://www.youtube.com/watch?v=E62fRIGgl54 ....
Аватар
Ivan Petryshyn    Статус:
   #3    (5 червня 2021 02:54)    Сворив: 0    Коментів: 0
Слово "козак" може походити і від латинського слова "quasso", v.: "квассо/квассере" = "часто струшувати; ослабляти; довбати",
що вказує на ненацькі нальоти козаків на кочівників, турків тощо.

Ivan Petryshyn
Аватар
олена    Статус:
   #4    (15 червня 2021 13:34)    Сворив: 0    Коментів: 0
скоріше всього слово козак походить від староєврейської "хазак" що означає сила. Це обранці Божі. У них вогонь що може запалити увесь світ.
Аватар
феникс    Статус:
   #5    (24 вересня 2021 15:23)    Сворив: 0    Коментів: 0
козаки списа метали и шаблею махали почти современые виды спорта надо осваивать вобщем
Аватар
Кирило    Статус:
   #6    (9 грудня 2022 21:59)    Сворив: 0    Коментів: 0
Військове звання «косак», що зна­чить — той, хто удостоєний правом носити косу.

Коса — символ приналежности до касти воєначальників. Святослав Хоробрий мав на голові косу, і таким правом користувалися також воєводи. З скитського (санскритського) слова «коса» чи «косака» постало (через мовну невпорядкованість) слово «козака», а потім — козак.

Літера «з», яка замінила літеру «с» ство­рила слово «козак» загадковим: це дало привід етимологам доводити, що слово «ко­зак» неукраїнське.

Майте на увазі що санскрит вийшов з берегів Дніпра що є прото-українською мовою та косацтво було ще далеко до відомої ери ''козаків''.