Випадкове:
"Про козацького чуба"

Чуприна - старовинна чоловіча зачіска у вигляді довгого пасма волосся на голеній голові (переважно у козаків); Назва «оселедець» пішла від Катерини ІІ відомою своєю неприязню до козаків, так вона називала їхню традиційну

"Нова ( Підпільненська ) січ"

Нова січ - остання Запорозька Січ була заснована з дозволу і під наглядом російського уряду 31 березня 1734 року отаманом-гетьманом І. Малашевичем на Правобережжі Дніпра у Великій плавні, що займала 26-тисяч десятин.

"Що означає слово - козак?"

Вперше термін «козак» згадано у Початковій монгольській хроніці в 1240 році. У 14 ст. цей термін вміщено в словник половецької мови (Кодекс Куманікус) і в додаток грецького збірника житій святих. Найперша згадка про

"Каленик Андрієвич"

Походив, ймовірно, з козацького або міщанського роду. Відзначився під час походів запорізьких козацтва на Московську державу в роки «смутного времени», особливо під час Смоленської кампанії (1609—1610). Разом із загоном

"Хортицька Січ"

Хортицька січ (1556-1557) — укріплення (замок) збудоване на острові Мала Хортиця в 1556 році князем Дмитром Вишневецьким. Зруйнований у 1557 році татарами. Частина істориків трактує це укріплення як першу Запорозьку Січ,

"Томаківська Січ"

Томаківська Січ — укріплення запорозьких козаків на острові Томаківці на Дніпрі поблизу сучасного селища Червоногригорівка та міста Марганця, ймовірно з 1558 до 1593 року, коли її зруйнували татари.

"Як козаки працювали та де шукали роботу на Запоріжжі?"

Чомусь у книгах та фільмах про козаків розповідають лише про славетні походи та звитяги наших предків і забувають говорити про головне!


Про козаків » Статті про козаків » Як козаки працювали та де шукали роботу на Запоріжжі?

Як козаки працювали та де шукали роботу на Запоріжжі?

  • Не нравится
  • +3
  • Нравится

 

Чомусь  у книгах та фільмах про козаків розповідають лише про славетні походи та звитяги наших предків  і забувають говорити про головне!

І якщо Ви гадаєте думку, чому в Україні такий роздутий державний апарат то майте на увазі що в 16 ст. на Січі налічувалось більше двадцяти різних посад з загальною чисельністю адміністративного персоналу 130 осіб які займались адмініструванням козацької Скарбу. [4-185с.]

-Як же козаки заробляли гроші в буденному житті та під час військових кампаній?


Якби Ви - молодий юнак, що прибув на Запоріжжя захотівши стати козаком, почали жити на Січі то у Вас були б, крім військових обов’язків ще і господарські.


Економіка запорозького козацтва ділилась на дві частини: січове господарство та індивідуальне. В свою чергу січове господарство поділялося на загальносічове та курінне.

 

 

Тобто ієрархію економічної моделі козацтва можна позначити так:

  1. Січове господарство. Кіш як центральний запорозький уряд розпоряджався казною (Податками)
  2. Куріне господарство. Курені же утримували прибуткові угіддя - рибні лови, пасовища та сіножаті, табуни коней, череди худоби, отари овець і торгував ними з сусідами: Польщею, Кримським ханством, Гетьманщиною і Росією.
  3. Індивідуальне господарство – Гніздюки. Вони були позбавлені статусу січовика і, виділившись з громадського курінного господарства, заводили власний хутір (зимовик).
Ось ці три виді діяльності можна порівняти із сучасними видами заробітку: перший варіант це – державна робота, другий – робота на приватну фірму, третій – приватний підприємець.


Але як 500 років назад так і сьогодні ці види роботи не гарантують Вам достойних умов життя та можливості отримати прибуток, заробити гроші за які можна придбати житло чи коня.


what Робота яка приносила найбільший дохід козакам!

Існувала четверта – найбільш дохідна частина козацького війська – це заробітчанство в Європі! Саме так! Зараз ми, як і наші предки в середньовіччя, наймались остарбайтерами до заможних Європейських держав у їхні армії де за військову службу платили великі гроші.

 

Я пропущу, поки інформацію про заробіток від «кришування» на чорному морі,  а також не буду згадувати походи на турецькі міста. Ми зосередимось на найбільш поширеній роботі у Європі.

Чому саме Європа? Все дуже просто Європа потребувала постійно військових, так як саме в період зародження козацтва, А МОЖЕ НАВПАКИ – козацтво зародилось завдяки війнам:

  • Столітня війна (1337—1453)
  • Тридцятилітня війна (1618—1648)

*  Закінчення другої війни – стало причиною повстання Богдана Хмельницького.

 

За допомогою економічної моделі на основі заробітчанства можна логічно пояснити – Як виникла Запорізька Січ?

 

Виявляється якраз в кінці 14 ст. занепадає імперія Тартарія (Про це буде окремо) в якій без роботи залишається військо – Орда (армія) – чоловік, які з дитинства займались тільки військовою справою залюбки наймались у європейське війська щоб якось вижити. Саме Запорізька Січ і стала першою військовою базою де польські посередники (Гетьмани – перші 10 гетьманів були поляками) наймали у військо достойних. Також на Січах відбувався і вишкіл необхідний для служби у цивілізованих державах.

За 100 років такого способу життя, чоловіче населення Київської Русі змогло побачити як живуть люди в державах на території бувшої Римської імперії і після повернення в рідні землі ці люди намагались запровадити такі ж порядки на своїх обійстях.


bully Вам це нічого не нагадує?

 

Ще кілька цікавих моментів із козацького заробітчанства:

  • Богдан Хмельницький свої статки здобув на службі у Польського короля, саме дружба з Владисловом, таємний викуп Хміля з турецької неволі дуже легко пояснюється саме заробітчанством (тоді це називалось службою) в Польщі.
  • До 17 століття звичайна людина могла заробити гроші тільки на військовій службі, інші «маленькі люди» вели натуральний обмін.
  • Цікаво і те, що на Запоріжжі існував і державний кредит. Наприклад, у 1770 р. Кіш позичив "із військової суми" різним купцям більше 1000 крб. (1 -185с.)

 ----


winked Сучасні запорожці шукають роботу на Jooble

 

  1. Лановик Г.В. "Історія господарства, Україна і світ" К.: Либідь, 1997-213с.

Додати коментар:

Імя:*
E-Mail:*
Запитання: Який найвідоміший Острів - Січ на Дніпрі?