Випадкове:
"Самійло Зборовський"

"Іван Брюховецький"

"ОСТАФІЙ ГОГОЛЬ"

"Гнат Василевич"

У 1596 році польний гетьман Станіслав Жолкєвський, що оточив козаків над річкою Солоницею під Лубнами, вирішив покінчити з козаччиною, роз'єд­навши запорожців та наливайківців. Йому вдалося викликати між козаками взаємні

"Самійло Кошка"

Рід Кошків (Кошчичей), що вийшов з Полоцького воєводства, згадується вперше у 1500 році, коли Іван Кошка, смоленський окольничий, отримав від короля Олександра Ягеллона маєток Годутишки як тимчасову компенсацію за той

"Морські походи козаків"

У підготовці до походу брало участь усе запорозьке товариство. Спора частина козаків споряджала судна, решта вантажила на них зброю, шаблі, рушниці, порох, набої, ядра, харчі. Під час походів існував непорушний закон:

"Іван Сулима"

Іван Михайлович Сулима, гетьман реєстрових ко­заків (1628 — 29 та 1630 — 35 рр.) народився на Чернігівщині у другій половині XVI ст. у родині дрібного шляхтича.


Про козаків » Статті про козаків » Як козаки працювали та де шукали роботу на Запоріжжі?

Як козаки працювали та де шукали роботу на Запоріжжі?

 • Не нравится
 • 0
 • Нравится

 

Чомусь  у книгах та фільмах про козаків розповідають лише про славетні походи та звитяги наших предків  і забувають говорити про головне!

І якщо Ви гадаєте думку, чому в Україні такий роздутий державний апарат то майте на увазі що в 16 ст. на Січі налічувалось більше двадцяти різних посад з загальною чисельністю адміністративного персоналу 130 осіб які займались адмініструванням козацької Скарбу. [4-185с.]

-Як же козаки заробляли гроші в буденному житті та під час військових кампаній?


Якби Ви - молодий юнак, що прибув на Запоріжжя захотівши стати козаком, почали жити на Січі то у Вас були б, крім військових обов’язків ще і господарські.


Економіка запорозького козацтва ділилась на дві частини: січове господарство та індивідуальне. В свою чергу січове господарство поділялося на загальносічове та курінне.

 

 

Тобто ієрархію економічної моделі козацтва можна позначити так:

 1. Січове господарство. Кіш як центральний запорозький уряд розпоряджався казною (Податками)
 2. Куріне господарство. Курені же утримували прибуткові угіддя - рибні лови, пасовища та сіножаті, табуни коней, череди худоби, отари овець і торгував ними з сусідами: Польщею, Кримським ханством, Гетьманщиною і Росією.
 3. Індивідуальне господарство – Гніздюки. Вони були позбавлені статусу січовика і, виділившись з громадського курінного господарства, заводили власний хутір (зимовик).
Ось ці три виді діяльності можна порівняти із сучасними видами заробітку: перший варіант це – державна робота, другий – робота на приватну фірму, третій – приватний підприємець.


Але як 500 років назад так і сьогодні ці види роботи не гарантують Вам достойних умов життя та можливості отримати прибуток, заробити гроші за які можна придбати житло чи коня.


what Робота яка приносила найбільший дохід козакам!

Існувала четверта – найбільш дохідна частина козацького війська – це заробітчанство в Європі! Саме так! Зараз ми, як і наші предки в середньовіччя, наймались остарбайтерами до заможних Європейських держав у їхні армії де за військову службу платили великі гроші.

 

Я пропущу, поки інформацію про заробіток від «кришування» на чорному морі,  а також не буду згадувати походи на турецькі міста. Ми зосередимось на найбільш поширеній роботі у Європі.

Чому саме Європа? Все дуже просто Європа потребувала постійно військових, так як саме в період зародження козацтва, А МОЖЕ НАВПАКИ – козацтво зародилось завдяки війнам:

 • Столітня війна (1337—1453)
 • Тридцятилітня війна (1618—1648)

*  Закінчення другої війни – стало причиною повстання Богдана Хмельницького.

 

За допомогою економічної моделі на основі заробітчанства можна логічно пояснити – Як виникла Запорізька Січ?

 

Виявляється якраз в кінці 14 ст. занепадає імперія Тартарія (Про це буде окремо) в якій без роботи залишається військо – Орда (армія) – чоловік, які з дитинства займались тільки військовою справою залюбки наймались у європейське війська щоб якось вижити. Саме Запорізька Січ і стала першою військовою базою де польські посередники (Гетьмани – перші 10 гетьманів були поляками) наймали у військо достойних. Також на Січах відбувався і вишкіл необхідний для служби у цивілізованих державах.

За 100 років такого способу життя, чоловіче населення Київської Русі змогло побачити як живуть люди в державах на території бувшої Римської імперії і після повернення в рідні землі ці люди намагались запровадити такі ж порядки на своїх обійстях.


bully Вам це нічого не нагадує?

 

Ще кілька цікавих моментів із козацького заробітчанства:

 • Богдан Хмельницький свої статки здобув на службі у Польського короля, саме дружба з Владисловом, таємний викуп Хміля з турецької неволі дуже легко пояснюється саме заробітчанством (тоді це називалось службою) в Польщі.
 • До 17 століття звичайна людина могла заробити гроші тільки на військовій службі, інші «маленькі люди» вели натуральний обмін.
 • Цікаво і те, що на Запоріжжі існував і державний кредит. Наприклад, у 1770 р. Кіш позичив "із військової суми" різним купцям більше 1000 крб. (1 -185с.)

 ----


winked Сучасні запорожці шукають роботу на Jooble

 

 1. Лановик Г.В. "Історія господарства, Україна і світ" К.: Либідь, 1997-213с.

Додати коментар:

Імя:*
E-Mail:*
Запитання: Який найвідоміший Острів - Січ на Дніпрі?