Звідки взялися козаки і коли українці стали козаками?
Перша згадка про козаків знаходиться в листі козацького старшини Дмитра Вишневецького, написаному 6 вересня 1492 року до князя Леонтьєва з проханням надіслати певну кількість коней. У листі згадується, що коні призначались для підтримки козацької сили, яка захищає кордони від нападів кримських татар. Цей документ зберігся у літописі "Житіє Василія Первого", який написаний наприкінці XVI століття.
Так починається стандартна історія про козаків
Але є документи Золотої Орди, які містять згадки про козаків, є досить обмеженими, але деякі з них все ж містять цікаві деталі.
Козаки у документах Золотої орди:
Один з таких документів - це "Ілімийе татарлары кітабы" (Книга татарських знань), який був написаний у XIV столітті. У цьому документі є згадки про козацькі походи на території Золотої Орди, а також про те, що козаки часто входили до складу військ Золотої Орди у боротьбі проти спільних ворогів. Також у цьому документі є згадки про "козаків-товаришів", які пересувалися з місця на місце та займались торгівлею.
Іншим важливим джерелом є твір історика Рашида-ад-Діна "Джами ат-Таварих" (Книга збору історій), написаний також у XIV столітті. У цьому документі є згадки про походи козаків на території Золотої Орди, а також про їхню військову майстерність та відвагу.
У "Джами ат-Таварих" також зазначається, що козаки складалися з різних національностей. Наприклад, в одному з розділів цього твору говориться про те, що на початку XIV століття у складі козацької дружини, яка брала участь у битві проти Халчинських тюрків, були представники різних народів, серед яких були "руські, білоруси, поляки та інші".
Отже, можна зробити висновок, що козаки складалися з представників різних народів, і їхній склад був досить різноманітним.
Наприклад, в історичних джерелах Кримського ханства є згадки про козаків як союзників та військових партнерів у боротьбі проти спільних ворогів.
У документах європейських держав.
У документах європейських держав, зокрема під час столітньої війни (1337-1453) та тридцятилітньої війни (1618-1648), є згадки про козаків.
Наприклад, в листах французького короля Франциска І до його послів у Польщі згадується про козаків як про військову силу, яка знаходилася на території Польщі та Литви. У листі, датованому 1526 роком, він прохає послів про допомогу козакам у війні з турками.
Також, в документах, пов'язаних з тридцятилітньою війною, згадується участь козаків військових союзів та полків різних європейських держав. Наприклад, в одному з битварських звітів, складених військовим генералом Швеції Густавом Адольфом після перемоги над поляками та татарами під Чудовим, згадується про участь у битві козацьких полків, які приєдналися до шведської армії.
І взагалаі на мою думку - козацтво по суті це військове братерство смислом існування якого було, до Богдана Хмельницького, заробляння на життя військовою справою наймаючись на службу до різних держав. Приблизно з початку 16 століття українці, становлять переважну частину козаків. І ось з цих пір можна важати Козацтво - українським!
