Гетьмани Ружинські
Ружинські — старовинна литовська родина, яка веде свій родовід від Олександра Наримунтовича — онука засновника Литовської держави князя Гедиміна. У документах князі Ружинські згадуються вперше у 1545 році у зв'язку з описом замків Волині. Прізвисько своє Ружинські отримали від назви головної князівської садиби Ружина (у Житомирському повіті Київського воєводства).
Відомо, що з родини Ружинських, як мінімум, п'ятеро свого часу отримало гетьманську булаву.
Це брати:
Михайло Іванович та Остафій Іванович, які були гетьманами між 1579 та 1586 роками, а також три сини Остафія Ружинського:
Богдан (1575 — роки),
Микола (1587 рік),
Кирик (1588 рік).
Та більш детальна інформація або зовсім відсутня, або ж вкрай суперечлива. Так, про Михайла Івановича Ружинського відомо лише, що він був козацьким гетьманом десь між 1579 та 1586 роками, відважно й успішно воював з татарами, але потім зійшов від козаччини і під королівськими штандартами воював проти козаків у битві під Білою Церквою (1596 рік), де демонстрував дива хоробрості. Це остання звістка в історії про нього.
Остафій Іванович Ружинський теж був гетьманом між 1579 та 1586 роками. Він отримав всебічну європейську освіту, у тому числі й спеціальну військову. багато подорожував Європою. Остафій Ружинський провів реформу козацького війська, застувавши сталі козацькі полки. У кожен полк була призначена обрана козаками старшина, що зоставша у чинах на все життя, і таким чином, було впроваджене чиновне шляхетство. Полки ті поповнювалися козаками, записаними у військовий реєстр ж зазначеного на вислугу терміну, тому такі козаки були названі реєстровими. У мирний час це козацтво утримувалося з власного маєтку, а на випадок війни та походів — з королівської казни. Під час війни та для охорони кордонів набиралися полки охочих (волонтерів) з верств, що не були у реєстрі, якими командували полковники, призначені гетьманом. Платню вони отримували невелику й здебільшого існували за рахунок охоти, рибальства та військової здобичі.
Влаштувавши таким чином козацьке військо, Остафій Ружинський рушив до Білгорода на зустріч з королем для спільних дій проти війська кримського хана Мелік-Гирея. Війська хана зазнали поразки і козаки захопили великі трофеї. На зворотному шляху гетьман отримав звістку, що їх наздоганяють турецькі та татарські війська з наміром відібрати здобич. Ружинський організував засідку над річкою Кодимою біля Бугу й розбив ворогів вщент. З того часу поляки стали високо шанувати козацьку хоробрість та їх мужню вдачу. Король Стефан Баторій у зв'язку з цим у 1576 році дарував козакам військові клейноди: хоругву, бунчук і булаву, а також печатку з гербом, на якому було зображено козака з самопалом. Цей герб став гербом війська Запорозького.
Герб Ружинських у вигляді щита, на синьому полі мого прямий стовбур дерева з чотирма золотими хрестами (два зверху, два знизу), нахиленими щодо стовбура так, що вони створюють щось подібне до кінців стріл, одна з яких спрямована вгору, а друга — додолу. Над щитом поверх шляхетської корони розташована князівська митра.
Богдан Остафійович Ружинський почав свою козацьку службу ватажком польської козацької міліції, що охороняла кордони Речі Посполитої. Невдовзі він перейшов до низових козаків, де здобув велику славу й прізвисько Богданка. Бартош ГЇа- процький, польський геральдист та письменник XVI ст., возвеличив князя Богдана у “Паноші” у таких словах: “Нехтуючи розкошами, полюбив він славу охорони кордонів. Покинувши тимчасові земні блага, терплячи голод і нужду, стоїть він, мов мужній лев, і жадає лише кривавої бесіди з невірними”.
Богдан Ружинський провадив активні відносини з Москвою, отримуючи звідти засоби для боротьби з татарами. Московський цар у листах до Богдана благав його не давати татарам спокою.
У 1575 році козаки обрали Богдана гетьманом. Він зібрав військо й виступив походом на Крим, спустошив край і вивільнив християнських полонених. Відтак він вийшов у море, захопив Трапезунд та Синоп, зруйнував їх, вирізав населення й підійшов до самого Царгорода, де зчинився великий переполох. Повернувшись з моря, Ружинський зруйнував фортецю Аслан-Кермен у гирлі Дніпра, але й сам загинув під час штурму у 1576 році.
Князь Михайло Остафійович Ружинський згадується як козацький гетьман у 1585 році. У 1588 році він з братом Кириком Остафійовичем був у Запорожжі, де, судячи з листа царя Федора Івановича до кримського хана Кази-Гирея, обидва брати були гетьманами.
Останній нащадок князів син Кирика Остафійовича Ян-Роман народився у 1575 році. Він був людиною видатних здібностей, але великим авантюристом. Свого часу він підтримав іншого авантюриста — Лжедмитра II, у 1608 році став командувачем його війська і здобув кілька важливих для останнього перемог. Пізніше Ян-Роман взяв участь у польському поході на Москву, під час якого 18 квітня 1610 року помер у Полоцьку і був похований у Києві. Зі смертю Яна-Романа рід Ружинських згас.
