Дітям про гетьмана Виговського

Ще одна шпаргалочка про одного із гетьманів - якого ненавидять московити - про того хто розбив царську армію під Контопом - Івана Виговського.
Після смерті Богдана Хмельницького старшина почала виявляти невдоволення політикою молодого Хмельниченка (який був психічно хворий). Скориставшись з цього, Виговський порадив Юрію зректися булави, що той і зробив 24 серпня 1657 року на козацькій раді у Чигирині. Наказним гетьманом було призначено Виговського. На козацькій раді у Корсуні, а потім у Переяславі його було затверджено гетьманом.
16 вересня 1658 року у Гадячі Виговський підписав трактат, за яким Україна мала укласти союз із Польським королівством та великим князівством Литовським як велике князівство Руське. Входячи у вищезазначену унію, Україна забезпечувала собі повне внутрішнє самоврядування, отримувала право мати свою скарбницю, військо, монету, суди, державні установи, тощо. На території Речі Посполитої мала бути скасована церковна унія, відновлювалися церковні суди, було обіцяно повернути усе конфісковане церковне майно. Передбачався широкий розвиток освіти та української культури, гарантувалися свободи друку й слова та відкриття друкарень. Гетьману надавалося право прохати короля надавати шляхетські привілеї козакам та міщанам. Одначе, у трактаті був відсутній пункт про ставлення поміщиків та шляхти до тих, хто мешкав на їхніх землях.
Виговський своїми універсалами закликав народ вигнати московських воєвод з України й вирушає до Києва з метою вибити з міста воєводу Шереметьєва. Але взяти Київ йому не вдалося. Виговський, в універсалі обґрунтовував необхідність розірвати злуку з Москвою та приєднатися до Польщі. Тоді Трубецькой спрямував російські війська в Україну.
Битва під Конотопом
17 липня 1659 року Виговський у битві під Конотопом розбив московське військо
Але Шереметьев вирішив не зупинятися ні перед чим: він вторгся у Польщу й розбив військо Виговського. Та останній не визнав поразки і приєднався до поляків у битві під Чудновом, де Шереметьев зазнав цілковитої поразки. Король призначив Виговського державним сенатором та київським воєводою.
Виговський намагається виступати у ролі посередника між Польщею та козаччиною. У 1660 році він підтримав обраного гетьмана Павла Тетерю, закликаючи народ до спокою. Проте в Україні спалахнуло повстання проти шляхти, за гетьманську булаву сперечалися Тетеря та Брюховецький. Цим скористався Виговський. Він налагодив відносини із Запорожжям, і частина запорожців підтримала його та назвала гетьманом. Все це не дуже сподобалося Польщі. Виговського було звинувачено у заколоті проти інтересів Польщі; тому його було ув'язнено та 16 березня 1664 року страчено (цілком можливо, що й безпідставно).
Висновок: Саме через негативне ставлення Виговського до Московії та розгром армії московського царства під Конотопом стало причиною того, що Виговського надовго забули в російській історії, а українці навіть і не знали одного із найталановитіших козацьких гетьманів…
---
Завантажити цей текст у ворді -
