Випадкове:
"Про козацького чуба"

Чуприна - старовинна чоловіча зачіска у вигляді довгого пасма волосся на голеній голові (переважно у козаків); Назва «оселедець» пішла від Катерини ІІ відомою своєю неприязню до козаків, так вона називала їхню традиційну

"Нова ( Підпільненська ) січ"

Нова січ - остання Запорозька Січ була заснована з дозволу і під наглядом російського уряду 31 березня 1734 року отаманом-гетьманом І. Малашевичем на Правобережжі Дніпра у Великій плавні, що займала 26-тисяч десятин.

"Що означає слово - козак?"

Вперше термін «козак» згадано у Початковій монгольській хроніці в 1240 році. У 14 ст. цей термін вміщено в словник половецької мови (Кодекс Куманікус) і в додаток грецького збірника житій святих. Найперша згадка про

"Каленик Андрієвич"

Походив, ймовірно, з козацького або міщанського роду. Відзначився під час походів запорізьких козацтва на Московську державу в роки «смутного времени», особливо під час Смоленської кампанії (1609—1610). Разом із загоном

"Хортицька Січ"

Хортицька січ (1556-1557) — укріплення (замок) збудоване на острові Мала Хортиця в 1556 році князем Дмитром Вишневецьким. Зруйнований у 1557 році татарами. Частина істориків трактує це укріплення як першу Запорозьку Січ,

"Томаківська Січ"

Томаківська Січ — укріплення запорозьких козаків на острові Томаківці на Дніпрі поблизу сучасного селища Червоногригорівка та міста Марганця, ймовірно з 1558 до 1593 року, коли її зруйнували татари.

"Як козаки працювали та де шукали роботу на Запоріжжі?"

Чомусь у книгах та фільмах про козаків розповідають лише про славетні походи та звитяги наших предків і забувають говорити про головне!


Про козаків » Гетьмани » Іван Скоропадський

Іван Скоропадський

Іван Ілліч Скоропадський вийшов зі шляхетьського роду. Його дід з'явився в Україні за часів Богдана Хмельницького й загинув у 1654 році у битві під Жовтими Водами. При Мазепі Скоропадський був стародубським полковником, генеральним бунчужним й генеральним осавулом.

Гетьман України
Правління 1708-1722
Обрання 11 листопада 1708
Попередник Іван Мазепа
Наступник Павло Полуботок
Інші титули Шляхтич
Біографічні дані
Релігія Грецька православна церква
Народження 1646
Умань
Смерть 3 липня 1722
Глухів
Дружина Пелагія Каленикович
Другий шлюб Анастасія Маркович
Діти Ірина, Уляна
Династія Скоропадські
Батько Ілля Скоропадський

 

Мазепа неодноразово використовував його для виконання доручень до царя Петра. Скоропадський сподобався цареві “своєю простотою”. Після переходу Мазепи до табору Карла XII, Скоропадський у листопаді 1708 року за наказом Петра був майже одностайно обраний на раді у Глухові гетьманом.

На відміну від традиційних виборів гетьмана, коли укладалися нові статті угоди козаків з царем або підтверджувалися колишні угоди, тут все обійшлося без жодних статей та договорів. Петро І, який готував цілковите приєднання України до Росії, знайшов у особі Скоропадського надійного помічника, який іноді навіть ішов далі намірів самого царя. Щедро обдаровуючи українськими землями росіян, він не тільки надав Меншикову величезні маєтки на терені, що підпрядковувався Стародубському полкові, й дозволив йому провести хибне (вигідне для “свєтлєйшего”) розмежування, але й записав у його підданство цілу сотню козаків. Слабкий вдачею й відданий особистим вигодам, Скоропадський взагалі намагався догоджати царським улюбленцям. Петро І посадовив свого генерала для нагляду за козаками. Столицю гетьмана було перенесено до Глухова. Петро сам почав призначати полковників, обминаючи гетьмана й порушуючи старовинні козацькі традиції та привілеї.

Стара система обрання сотників була ліквідована: за радою старшини залишалося тільки право пропонувати кандидатів, остаточне ж рішення приймав гетьман після наради з представником царя. Росіяни й іноземці здобули великий вплив у Гетьманщині. Вони нехтували українськими законами, звичаями, традиціями, чим викликали обурення серед населення. Петро настроював одні прошарки українського суспільства проти інших, викликав внутрішні конфлікти, що послаблювали Україну політично.

Економічна ситуація в Україні була складна: Гетьманщина повинна була утримувати за свій кошт 10 російських драгунських полків, що стояли на її території. Козаків використовували для риття каналів, будування фортець. Уся політика Петра була спрямована на політичне й економічне знищення України, а також фізичне знищення козацтва. У 1722 році Петро вирішив остаточно ліквідувати самоврядування України. Він утворив “Малоросійську Колегію”, що складалася з шести командирів полків, які стояли в Україні, на чолі з бригадиром Вельяміновим. Ця колегія фактично правила Україною, а точніше — грабувала й плюндрувала її. Скоропадський періодично висловлював протести проти московської експлуатації України, але російський уряд все це ігнорував. З утворенням “Малоросійської Колегії” Скоропадського майже цілком було позбавлено влади. Гетьман не витримав цього останнього удару й помер у липні 1722 року.

ГЕРБ ГЕТЬМАНА ІВАНА СКОРОПАДСЬКОГО

Герб Івана Скоропадського

Скоропадський користувався гербом, що мав щит, на червоному полі якого були три срібні перехрещені стріли вістрями додолу, перев'язані золотою стрічкою.

Додати коментар:

Імя:*
E-Mail:*
Запитання: Який найвідоміший Острів - Січ на Дніпрі?