Михайло Дорошенко
Михайло Дорошенко, дід славетного гетьмана Петра Дорошенка та близький товариш Петра Сагайдачного, був вихований у дусі політичного реалізму. Він знав силу Речі Посполитої і вважав небезпечним загострювати відносини з урядом і доводити їх до відкритої боротьби зі шляхтою. Михайло Дорошенко не втрачав надії, що можна дійти компромісу з королем та шляхтою і вважав за необхідне підтримувати, принаймні “про людське око”, порозуміння з урядом. У цьому плані він висловлював думку заможної частини козаччини, що мала значні земельні маєтки і потребувала миру задля розвитку свого господарства. Такої ж думки дотримувалися міщанство та українська шляхта, перевтомлені релігійною боротьбою. Серед цих верств українського суспільства зростали мирні настрої.
Народився | невід. |
---|---|
Помер | 1628 Бахчисарай |
Громадянство | Польща |
Посада | Гетьман України |
Конфесія | православний |
Рід | Дорошенки |
Діти | Дорофій |
У той же час найбідніші верстви реєстрового козацтва, запорозьке козацтво, що не увійшло до реєстру, і значна частина знедолених селян, які втекли від своїх панів і подалися у Пониззя, марили про волю, яку вони розуміли швидше як сваволю, анархію, а не як суверенність у сенсі державності. Уся їхня діяльність зводилася до нападів на південних сусідів з метою здобичі та звільнення полонених. Напади козаків викликали у Осяйної Порти невдоволення. Не бажаючи воювати з Туреччиною, Польща намагалася стримати козацькі походи, вказуючи на зобов'язання миру, на що козаки відповідали: “Мир склав король, а не ми”. Польський король з цієї нагоди писав у інструкції для сеймиків: “Домашня сваволя бере гору і так завзялася, що і самим нам тяжка, і з сильними сусідами нас розсварює: забувши зовсім віру і підданство, вони уладнали собі окрему державу”.
У 1625 році коронне військо виступило проти запорожців. Козаки виявили неабияку вмілість оборонятися, але для наступу не були готові. Після перемоги коронного гетьмана Конецьпольського над козаками під Каневом, Черкасами та Ведмежими Лозами біля озера Курукове (29 — 31 жовтня 1625 року) почалися переговори, у яких прийняла участь поміркована козаччина на чолі з Михайлом Дорошенком.
герб гетьмана Михайла Дорошенка
Довгий час про нобілітацію Михайла Дорошенка не було відомо. Але у середині XVIII ст. його нащадки знайшли свідчення про те, що він таки був нобілітований і мав власний герб. Цей герб — чотиричастковий щит. У першому (синьому) полі був золотий кавалерський хрест, супроводжуваний зверху золотим півмісяцем рогами додолу та знизу двома золотими 6-променевими зірками. У другому (червоному) полі було зображено спис та стрілу, перехрещені у андріївський хрест. У третьому полі (червоному) — лук, натягнутий стрілою у перев'язь наліво. У четвертому полі (синьому) — срібна річка, супроводжувана зверху двома золотими 6-променевими зірками. У клейноді — озброєна мечем рука. Намет праворуч — синій, а ліворуч — червоний, підбитий золотом.
Було складено умову, за якою польський уряд погодився узяти на державну плату 6000 реєстрових козаків, а решта козаків “виписувалася” й мала покинути військо та повернутися під владу польської адміністрації. Чайки наказано було спалити, щоб не було спокуси воювати з турками. Козакам залишалося право висувати кандидатів на старшин. “Старшим війська його королівської моці запорозького” було затверджено Михайла Дорошенка. Його сучасники визнавали, що він людина здібна, талановита, добрий керівник у поході.
Після Куруковської угоди козаччина розкололася на два табори. Реєстрові козаки були під контролем польської влади і, відстоюючи свої привілеї, мусили підпорядковуватися її наказам. “Виписчики”, хоча значну їх частину було узято на службу королеві для участі у Шведській війні, шукали захисту у Запорожжі. Не рахуючись із польською політикою, вони входили у відносини з донськими козаками, Москвою, з західними державами, а головні зусилля зосереджували проти турків і татар.
Михайло Дорошенко зумів стримати козаків від морських походів і звернув їхню увагу на кримські справи. У 1626 році кримський хан рушив з військом на Україну, та Дорошенко розгромив татар під Білою Церквою. Лише вбитими на полі бою залишилося 11000 татар. Скориставшись поразкою Мухамед-Гірея, хан Джанібек-Гірей скинув того й посів його місце. Мухамед звернувся до Дорошенка за допомогою. У цей же час (1627 р.) король зажадав від козаків підтримки його походу проти шведів. Але у Дорошенка були інші плани, і він відмовив королеві, посилаючись на спалення свого часу чайок, та водночас вимагаючи збільшення реєстру до 10000. Отримавши від короля негативну відповідь щодо збільшення реєстру, Дорошенко з 4000 козаків пішов у Крим і під Кафою напав на Джанібек-Гірея. Два дні точилася битва й перемога хилилася на бік Дорошенка. Але татари, прихильники Мухамеда, кинули своїх спільників й перейшли на бік Джанібек-Гірея. Це призвело до поразки козаків. Мухамеда та Дорошенка було вбито (1628 р.). Голову Дорошенка настромили на спис і виставили над мурами у Кафі.