Випадкове:
"Про козацького чуба"

Чуприна - старовинна чоловіча зачіска у вигляді довгого пасма волосся на голеній голові (переважно у козаків); Назва «оселедець» пішла від Катерини ІІ відомою своєю неприязню до козаків, так вона називала їхню традиційну

"Нова ( Підпільненська ) січ"

Нова січ - остання Запорозька Січ була заснована з дозволу і під наглядом російського уряду 31 березня 1734 року отаманом-гетьманом І. Малашевичем на Правобережжі Дніпра у Великій плавні, що займала 26-тисяч десятин.

"Що означає слово - козак?"

Вперше термін «козак» згадано у Початковій монгольській хроніці в 1240 році. У 14 ст. цей термін вміщено в словник половецької мови (Кодекс Куманікус) і в додаток грецького збірника житій святих. Найперша згадка про

"Каленик Андрієвич"

Походив, ймовірно, з козацького або міщанського роду. Відзначився під час походів запорізьких козацтва на Московську державу в роки «смутного времени», особливо під час Смоленської кампанії (1609—1610). Разом із загоном

"Хортицька Січ"

Хортицька січ (1556-1557) — укріплення (замок) збудоване на острові Мала Хортиця в 1556 році князем Дмитром Вишневецьким. Зруйнований у 1557 році татарами. Частина істориків трактує це укріплення як першу Запорозьку Січ,

"Томаківська Січ"

Томаківська Січ — укріплення запорозьких козаків на острові Томаківці на Дніпрі поблизу сучасного селища Червоногригорівка та міста Марганця, ймовірно з 1558 до 1593 року, коли її зруйнували татари.

"Як козаки працювали та де шукали роботу на Запоріжжі?"

Чомусь у книгах та фільмах про козаків розповідають лише про славетні походи та звитяги наших предків і забувають говорити про головне!


Про козаків » Гетьмани » Самійло Зборовський

Самійло Зборовський

Народився невідомо
Золочів
Помер 26 травня 1584
Краків
Громадянство Річ Посполита
Титул шляхтич
Посада Гетьман України
Попередник Яків Шах
Наступник Дем’ян Скалозуб
Батько Марцін Зборовський
Матір Анна Конарська
Рід Зборовські
Родичі Йордан Спитек Вавжинець (тесть)
Дружина Зофія Йордан
Діти Александр (Олесь), Самуель, Анна, Кристина

 

Родина Зборовських відома з XV ст. і належить до стародавнього роду Ястржемб'єць. Засновник роду Петро-Дерслав з Ритвян, син Мартина, троюрідний небіж архієпископа гнезнинського Войцеха Ястржембця (1362 — 1436), був одним з керівників гу­ситського руху у Польщі. Прізвище Зборовський він отримав від назви родової садиби Зборова у Сандомирщині у Галичині. Пізніше Зборовські переїха­ли до Кракова, а потім — в Україну. Родина Зборовських була відома своїм багатством, гостинністю, вмінням вести цікаві бесіди та незалежністю по­глядів.

 

Самійло Зборовський — майбутній гетьман — син краківського каштеляна Мартина (1495 — 1565), що був одним з керівників шляхти у заколоті 1537 року, спрямованому проти абсолютистських зазі­хань короля Сигизмунда Старого (так звана “Кокоша” війна). Бунтівний дух Зборовських передався й Самійлові. Він був сповнений лицарської звитяги, мужній, честолюбний, зухвалий та надмірно гордий. Неодноразово відзначався у війнах, отримав чин ротмістра. Однак під час коронації Генріха Валуа у 1574 році він був ображений на турнірі якимось Тенчинським й вчинив свару, а коли на допомогу Тенчинському прийшов пжемиський каштелян Ваповський, Самійло у запалі вдарив останнього чеканом по голові і вбив. За це його було засуджено на довічне вигнання.

 

Самійло Зборовський відправився до низових ко­заків, а звідти — до воєводи семиградського Стефа­на Баторія. Самійло та його брати підтримали Баторія у його претензії на польську корону. Після об­рання Баторія королем Самійло повернувся до Польщі, сподіваючись, що вирок йому буде скасова­но. Та цього не відбулося. У битві біля Великих Лук (1580 рік) він виявив дива хоробрості й, не зважа­ючи на нескасований вирок та попередження канц­лера Яна Замойського, роз'їжджав з молодиками краєм. Коли Зборовські зрозуміли, що король підтримує Замойського і не хоче простити Самійла, вони присяглися помститися королю та ненависному канцлерові. У 1582 році Самійло вирушає до Пониз­зя. Коли він спустився від Канева до порогів, його польські однодумці, злякавшись козаків, майже всі розбіглися. Але сам ватажок, як писав Папроцький, не злякався і, пройшовши останні пороги, щасливо пристав до Хортиці, на якій до його прибуття у свій час панував князь Вишневецький.

 

Зборовські належали до гербу “Ястржемб'єць” — одного з найдавніших польських гербів, що зус­трічається вперше у документах, датованих 1386 ро­ком, а з 1401 року носить сучасну назву. Герб у формі щита, на синьому полі якого золота підкова рогами догори. У середині підкови розташований золотий кавалерський хрест. Над шоломом зі шля­хетською короною яструб, що злітає, з золотими дзвінками біля лап, що держить у правій лапі під­кову з хрестом (як на щиті).

Герб гетьмана Зборовського

Герб гетьмана Зборовського

 

Козаки, що наслухалися про його подвиги у бо­ротьбі з турками та татарами, обрали його гетьма­ном. Навесні 1583 року Самійло Зборовський почав збиратися у похід, але вагався щодо напрямку — чи то до Волощини, чи до Московії; козаки хотіли во­ювати проти турків, Самійло проводив переговори з Мехмет-Гіреєм, розраховуючи з його допомогою оволодіти Волощиною, а татари пропонували йти на Персію. Та козаки з персами воювати не хотіли (за­ради чого, та де тая Персія?!) — їм більше імпону­вала бійка з татарами, та Самійло їх стримував, бо король був з татарами у союзі. Нарешті Зборовсь­кий рушив у Волощину, та йому не велося, бо коза­ки весь час намагалися нападати на турків. Потім почалися проблеми з харчуванням, над козацьким військом нависла загроза голоду. Зборовський по­вернув козаків до Брацлава, а сам поїхав додому й почав вихвалятися, що вб'є короля та канцлера. Ос­танній, бажаючи покласти край діям Самійла та приборкати нечувану гордість та зухвалість Збо­ровських, 13 травня 1584 року схопив Самійла на землях свого староства у селі Пекарі та відвіз його до Кракова. Самійла було звинувачено у небезпеч­них зв'язках з Габсбургами та зраді стану. За зго­дою короля Самійла було засуджено до страти, і 26 травня 1584 року його було страчено у Кракові. Це ще більше розлютило Зборовських та їхніх прибічників і стало приводом для багатьох незлагод у сеймі як за Баторія, так і після його смерті.

Картина Зборовського

Картина Зборовського

Син Самійла Олександр, відважний та зухвалий як його батько, прагнучи військовими подвигами стер­ти пляму з своєї родини, а собі здобути славу, виру­шив з Лжедмитром І до Москви та справді виявив мужність, але неслухняністю і зарозумілістю дуже зашкодив загальній справі. Пізніше він підтримав й Лжедмитра II. Після повернення з Москви Олек­сандр подався до Святої Землі, та невдовзі після по­вернення помер у 1621 році, не залишивши нащад­ків. Рід Зборовських згас, залишившись у пам'яті наступних поколінь як джерело амбітних, зарозумі­лих, але й мужніх авантюристів, вояків та збурювачів спокою.

 

 

 

Саме Зборовський уперше подає інформацію і щодо існування на Січі інституту «старшого» над козаками (уточнюючи згодом, що це є отаман), а також — наявності у старшого особливих владних відзнак.

 

 

Аватар
наталя    Статус:
   #1    (13 липня 2018 23:26)    Сворив: 0    Коментів: 0

я зборовська, виходить що це  мій  прапрапрапрапрапрапрапрапра*1000000 раз* прадід, як цікаво розвивається історія.

Аватар
Олександр    Статус:
   #2    (19 жовтня 2018 03:15)    Сворив: 0    Коментів: 0

Написано що саме ця лінія Зборовських закінчилась на Александру Зборовському. 


Наталя звідки ви?

Аватар
Микола    Статус:
   #3    (8 березня 2021 17:29)    Сворив: 0    Коментів: 0
В історії можуть бути неточності

Додати коментар:

Імя:*
E-Mail:*
Запитання: Який найвідоміший Острів - Січ на Дніпрі?