Випадкове:
"Про козацького чуба"

Чуприна - старовинна чоловіча зачіска у вигляді довгого пасма волосся на голеній голові (переважно у козаків); Назва «оселедець» пішла від Катерини ІІ відомою своєю неприязню до козаків, так вона називала їхню традиційну

"Нова ( Підпільненська ) січ"

Нова січ - остання Запорозька Січ була заснована з дозволу і під наглядом російського уряду 31 березня 1734 року отаманом-гетьманом І. Малашевичем на Правобережжі Дніпра у Великій плавні, що займала 26-тисяч десятин.

"Що означає слово - козак?"

Вперше термін «козак» згадано у Початковій монгольській хроніці в 1240 році. У 14 ст. цей термін вміщено в словник половецької мови (Кодекс Куманікус) і в додаток грецького збірника житій святих. Найперша згадка про

"Каленик Андрієвич"

Походив, ймовірно, з козацького або міщанського роду. Відзначився під час походів запорізьких козацтва на Московську державу в роки «смутного времени», особливо під час Смоленської кампанії (1609—1610). Разом із загоном

"Хортицька Січ"

Хортицька січ (1556-1557) — укріплення (замок) збудоване на острові Мала Хортиця в 1556 році князем Дмитром Вишневецьким. Зруйнований у 1557 році татарами. Частина істориків трактує це укріплення як першу Запорозьку Січ,

"Томаківська Січ"

Томаківська Січ — укріплення запорозьких козаків на острові Томаківці на Дніпрі поблизу сучасного селища Червоногригорівка та міста Марганця, ймовірно з 1558 до 1593 року, коли її зруйнували татари.

"Як козаки працювали та де шукали роботу на Запоріжжі?"

Чомусь у книгах та фільмах про козаків розповідають лише про славетні походи та звитяги наших предків і забувають говорити про головне!


Про козаків » Гетьмани » Криштоф Кремпський

Криштоф Кремпський

Криштоф замолоду служив у козацькому війську і під час повстання Наливайка був полковником. У середині травня 1596 року козаки, перебуваючи у стані війни з коронним військом гетьмана Жолкєв- ського, були оточені у таборі під Солоницею. Вони не мали фуражу, їжі, води.

 

Поміж козаками Севе­рина Наливайка та Григорія Лободи почалися свари й суперечки, які підтримувалися Жолкєвським, що ігнорував Наливайка і постійно підтримував зноси­ни з Лободою.

За таких обставин козаки вбили Лободу і своїм ге­тьманом обрали полковника Кремпського. Останній реорганізував оборону табору, і становище поляків стало погіршуватися через безперервні сміливі вилазки козаків, які змушували польських во­яків весь час бути напоготові. Це виснажувало жовнірів і приводило до пошесті коней. Поля­ки також почали потерпати від нестачі провіан­ту та води. Розуміючи, що пасивна облога та­бору може призвести до програшу кампанії, Жолкєвський попросив підкріплення, і, маючи допомогу, розпочав гарматний обстріл табору, готуючи штурм.

 

Герб Криштофа Косинського

Криштоф Кремпський походив з дрібної шляхти, що належала до старовинного польського герба “По­рай”. Цей герб являв собою щит, на червоному полі якого було зображено білу геральдичну троянду. У клейноді — така ж сама троянда. Намет білий, підбитий червоним.

Герб Криштофа Косинського

 

Козаки зрозуміли, що їхні шанси впали, і вирішили капітулювати. Вони захопили Нали­вайка і видали його Жолкєвському. Але останній зажадав, щоб йому видали усіх селян, що повтікали і менш ніж п'ять років були у ко­заків. На це козаки погодитися не могли, бо се­ред них таких втікачів було дуже багато. Тоді Жолкєвський розпочав штурм, що призвів до масового знищення козаків: з 10000 козаків ли­ше 1500 на чолі з Кремпським прорвалися у степ і врятувалися. Кремпський привів їх на Січ і сидів там “тихо й ніякого лиха не затівав”, чекаючи, поки все само собою не вщухне. Подальші відомості про Криштофа Кремпського відсутні.

 

Додати коментар:

Імя:*
E-Mail:*
Запитання: Який найвідоміший Острів - Січ на Дніпрі?