Гнат Василевич
У 1596 році польний гетьман Станіслав Жолкєвський, що оточив козаків над річкою Солоницею під Лубнами, вирішив покінчити з козаччиною, роз'єднавши запорожців та наливайківців. Йому вдалося викликати між козаками взаємні підозри й незгоду. Під час кривавої розрухи було вбито гетьмана Лободу, і булаву здобув Кремпський. Йому з невеликим загоном вдалося пробитися на Запорожжя, а більшість козаків “порубали немилосердно”.
Погром козаччини хоч і не знищив її до решти, але суттєво пригнітив її й відчутно вплинув на все українське життя. Після лубенського погрому з'явилося декілька козацьких гетьманів, що намагалися привернути увагу уряду Речі Посполитої до козаччини. Серед них був гетьман Гнат Василевич (1596 — 1597 рр.), родом з Житомирщини, який гадав, що татарська загроза зробить короля більш прихильним до козацтва, що мало охороняти південні й південно-східні кордони Польщі. Тому він якомога ширше розповсюджував чутки про нишпорення татарських загонів вздовж кордонів Речі Посполитої, писав листи до короля та уряду з проханням надати допомогу козаччині порохом, зброєю, грошима та провіантом. Але марно. Польща ні з ким не воювала й воювати у найближчі часи на збиралася, а тому й не шукала козацької допомоги. Поляки загородили заставами довіз припасів на Запорожжя й скасували усі права козацького війська та його організацію.
Серед козаччини панував розлад між поміркованими прибічниками компромісу з урядом та безоглядними й сміливими прихильниками вільності й суверенитету. Цей розлад усе частіше завершувався кривавими битвами, які тішили поляків, бо призводили до загального послаблення козаччини. Василевич не зміг упоратися з цим і був змушений покласти булаву.
герб Гната Василевича
Гнат Василевич користувався польським гербом “Сирокомля” - це був щит, на червоному тлі якого були дві срібні крокви із зрізаними кінцями, звернутими верхівками додолу та поєднаними між собою на зразок літери "W". Над цією фігурою розташований золотий кавалерський хрест. У клейноді над шляхетською короною — така ж фігура з хрестом, як і на щиті. Намет червоний, підбитий сріблом.
