Тихон Байбуза
Під час повстання Наливайка Тихон Байбуза був міським писарем Брацлава. Він своєчасно попередив шляхту про небезпеку з боку Наливайка, який засів у Брацлаві і оголосив себе ворогом шляхти. Річ у тім, що у Брацлаві повинні були відбутися щорічні збори шляхти Брацлавського воєводства для розгляду судових справ.
Попереджена Байбузою шляхта спершу втрималася від поїздки до Брацлава, але потім поширилися чутки, що Наливайко чи то поїхав геть, чи то схоплений. Після цього навколишня шляхта восени 1594 року попрямувала до Брацлава, де була побита й пограбована.
Герб Тихона Байбузи:
Тихон Байбуза належав до споляченого татарського роду Грибуновичів з Байбузова. Татарський мурза на службі польської корони отримав герб “Байбуза” у 1590 році за військові заслуги. Цей герб мав щит, на червоному тлі якого була зображена золота стріла у стовп вістрям додолу, що пробивала навиліт голову змії, яка оповилася навколо стріли. Вістря стріли розташовувалось серед трьох чорних грибів; середній гриб був під головою змії.
Після розгрому у 1596 році козаків і втечі Кремпського на Січ гетьманом було призначено Христофора Нечковського. Але він був на боці козаків, і його у 1597 році заступив Тихон Байбуза, відданий короні. Невдоволені козаки стали виходити на Січ. Задля підняття свого авторитету Байбуза очолив 9 листопада 1597 року похід на Крим. Під Перекопом козаки розгромили татар й зруйнували сторожові укріплення. Але на Запорожжі козаки вийшли з підпорядкування Байбузи, обрали собі гетьманом Полоуса, узяли всі чайки, провіант та скарб, що належали старшому війська Запорозького (тобто Байбузові), та вийшли у море до турецьких берегів. Повернувшись, вони здійснили напад на загін Байбузи, що саме йшов від великого князя Литовського з харчами та грошима, розгромили його й забрали хліб та гроші собі.
У 1599 році старшим було призначено Семена Скалозуба, якого невдовзі у битві на морі з турками було розгромлено й потоплено. Його наступником став Самійло Котика .