Богдан Хмельницький
Освіту Богдан Хмельницький здобув у Київській братській школі та у єзуїтській школі у Ярославі над Сяном. Після закінчення освіти Богдан вступив до козацького війська. Під час польсько-турецької війни 1620 — 1621 рр. його батька було вбито, а Богдана було захоплено у полон. Після повернення з полону Богдан подався на Січ і ходив у морські походи на турецькі міста. Так, у серпні 1621 року він зібрав 10000 козаків та рушив у море, де потопив 12 турецьких галер, а решту кораблів переслідував до самого Стамбула. У 1629 році козаки під проводом Хмельницького спалили передмістя турецької столиці й з багатою здобиччю повернулися на Січ.
Правління | 1648-1657 |
Обрання | 30 січня 1648 |
Інші титули | Шляхтич |
Імена | Зиновій |
Релігія | Православ'я |
Дата народження | 1595 |
Суботів | |
Дата смерті | 6 серпня 1657 |
Чигирин | |
Дружина | Ганна Сомко |
Другий шлюб | Олена Чаплинська |
Третій шлюб | Ганна Золотаренко |
Діти | Тиміш, Юрій, Григорій, Остап, Катерина, Степанида, Олена, Марія |
Династія | Хмельницькі |
Батько | Михайло Хмельницький |
Мати | Агафія |
Хмельницький неодноразово брав участь у козацьких посольствах до короля та сейму з метою відстоювання прав українського народу. Король Владислав IV одного разу відправив Хмельницького до Франції для переговорів щодо використання козаків у війні з Іспанією. У наслідку досягнутої домовленності у 1646 році 2400 козаків виїхали до Франції, де відзначилися при взятті Дюнкерка.
У цей же час після приборкання козацько-селянських повстань посилився тиск на український народ. Свавілля польської шляхти відчув на собі й Богдан. Він втік у грудні 1647 року на Січ і там оголосив план підготовки національно-визвольної війни, що був одностайно підтриманий запорожцями. На Січі почали зосереджуватися великі маси пригнічених селян зі всієї України, а Богдан поїхав до кримського хана з метою залучити його до своєї справи.
В'їзд Хмельницького до Києва
Польське військо рушило проти запорожців, але реєстрові козаки, що входили до складу цього війська, перейшли на бік Хмельницького і 8 травня 1648 року під Жовтими Водами поляки зазнали поразки, а їхнього ватажка — сина коронного гетьмана Потоцького — було вбито. Через тиждень польське військо знову було розбите під Корсунем. Ці перемоги рішуче вплинули на бойовий дух запорожців та місцевого населення. Повстання почало швидко перетворюватися у загальнонародну національно- визвольну війну. У цей час помер король Владислав IV. Та Хмельницький не скористався з ситуації і, замість негайного маршу до Варшави, почав переговори, які ні до чого не призвели.
У вересні 1648 року козаки ще раз розгромили польську армію, взяли у облогу Львів та дійшли до Замостя, звідки був прямий шлях до Варшави. Але Хмельницький знову втратив час, очікуючи виборів нового короля. Король Ян Казимир запросив Хмельницького повернутися до Києва й зачекати комісарів з умовами миру. Посли короля привезли Богдану грамоту на гетьманство, булаву, печатку та знамено, але цього Хмельницькому було замало. Він заявив, що його мета — визволення всього українського народу від польської неволі та об'єднання українських земель у незалежну державу. Навесні 1649 року Хмельницький у союзі з ханом Іслам-Гіреєм розпочав бойові дії, оточив і розгромив польське військо під Збаражем та взяв у полон самого короля. Але знову ж Богдан не використав обставин і почав у Зборові переговори, висунувши такі умови: визнання гетьмана найвищим керівником козацького війська, що мало налічувати 40000 й поповнюватися із мешканців Київського, Брацлавського та Чернігівського воєводств; заборона перебування на Україні польського війська; обіймання усіх посад українцями; заборона єзуїтам відкривати в Києві свої школи; скасування унії; місце в Сенаті для київського митрополита; заборона євреям жити в Україні.
Переговори Хмельницького з польським послом Смяровським
Зборівська угода не відповідала ні народним мріям, ні реальній силі козацького війська, ні тогочасній слабкості польського уряду. Авторитет та популярність Хмельницького в Україні похитнулися. Польська шляхта не збиралася дотримуватися Зборівської угоди, тим більше, що її у свій час не затвердив сейм, а у грудні 1650 року й зовсім її відхилив. Серед козацтва занепав колишній бойовий дух, народ не розумів союзу гетьмана з татарами.
герб Богдана Хмельницького
Зиновій-Богдан Михайлович Хмельницький народився у 1595 році в родині чигиринського сотника. Родина Хмельницьких користувалася старовинним польським гербом “Хабданк”. Цей герб вперше згадується у зв'язку з Ламбертом, графом з Гури, єпископом Краківським, наступником Св. Станіслава (1080 р.), що був з роду якогось Скуби. Герб “Хабданк” являв собою щит, на червоному полі якого зображено дві срібні крокви із зрізаними кінцями, що повернуті верхівками додолу та поєднані між собою на зразок літери W. Така ж фігура була й у клейноді над шляхетською короною.
Назва герба з'явилася за таких обставин. Король Болеслав III успішно воював з імператором Генріхом V. Генріх, не маючи впевненості у перемозі, забажав у 1109 році примиритися з Болеславом, але відкрито визнати свою поразку йому було незручно й він відправив до Болеслава друзів, які мали умовити Болеслава першим попросити миру, обіцяючи дуже вигідні для нього умови. Король надіслав з цією метою до імператора нащадка Скуби Яна з Гури з пропозицією миру. Імператор про людське око відповів, що у нього ще є гроші для продовження війни та запросив Яна до скарбниці, щоб він у тому переконався. Ян, знявши золотого персня й кинувши його до імперської казни, промовив: “Нехай золото йде до золота, а наші країни — до миру”. Імператор був задоволений такою формою примирення й подякував (хаб данк) Яна. З того часу герб нащадків Скуби став називатися “Хабданк” (“Абданк”, “Авданець”), у старопольську мову прийшов вираз “абданкувати” (тобто “віддячити”), а Ян та його нащадки отримали прізвісько Скарбек (скарбник).
Скарбки жили на Русі (тобто в Україні), неодноразово відзначалися у боротьбі з татарами. Від них пізніше пішла відміна “Хабданка” — “Сирокомля”. Цей герб мав на щиті та клейноді над фігурою на кшалт літери W золотий кавалерський хрест (чи золотий меч вістрям додолу). Такий герб мав і батько Богдана, а також Богдан та його сини.
Навесні 1651 року Хмельницький вирушив з військом до Збаража на зустріч з татарською ордою. 20 червня розпочалася битва з поляками під Берестечком. Хан, як це бувало й раніше, кинув Хмельницького і відступив. Гетьман спробував його зупинити, та потрапив до татарського полону. Козаки, кинуті напризволяще, зазнали нищівної поразки. Більше місяця Хмельницький перебував у татар. У цей час польське військо вторглося в Україну із заходу, а з півночі рушив з великими силами литовський гетьман Радзивілл. 17 вересня 1651 р. під Білою Церквою було підписано принизливу для України угоду, що обмежувала територию та кількість козацтва, примушувала селян виконувати свої повинності. Селяни почали масово покидати Правобережну Україну та оселятися на Слобожанщині. В народі зріло невдоволення політикою гетьмана, яке ще й підігрівалося ворогами Богдана. Хмельницький розумів, що власноруч Україна не спроможна перемогти, бо сили народу виснажувалися. Конче потрібні були союзники, але не такі ненадійні, як татари. Хмельницький зондував грунт з метою знайти союзників у Туреччині, Семиградськім князівстві (Молдові) та Швеції. Однак всі спроби виявилися невдалими.
Богдан Хмельницький з полками (позначені булавами). Малюнок 18 століття
Тоді він спрямував свій погляд на Москву та написав цареві листа про те, що поляки кинули своє військо на Україну для наруги над православною вірою, а турецький султан пропонує козакам перейти у турецьке підданство. У цих умовах Україна має лише один вихід, щоб зберегти віру та звичаї народу — союз з Московією. Земський собор 1 жовтня 1653 року задовольнив прохання гетьмана про злу- ку з Москвою. 8 січня 1654 року Переяславська Рада ухвалила приєднання України до Московії на таких умовах: Україна зберігає всі свої колишні порядки й самоврядування; гетьман зберігає право на міжнародні відносини; кількість козацтва збільшується до 60000; всі українські стани зберігають за собою свої давні права та вольності. Гетьманський уряд зобов'язався сплачувати цареві чималі податки. Цар, із свого боку, обіцяв захищати Україну від польської експансії.
Козацька старшина та духівництво не дуже охоче ставилися до ідеї приєднання й у багатьох випадках відмовлялися присягати московському цареві.
Навесні 1654 року цар Олексій Михайлович оголосив Польщі війну. Його війська захопили Могилів, Полоцьк, Вітебськ, Смоленськ, Мінськ, Ковель та Вільно. У цей же час шведський король Карл X почав війну з Польщею й захопив Познань, Варшаву та Краків. Хмельницький вступив до Галичини й
Волині. Польща опинилася на краю загибелі. Король Ян Казимир втік до Силезії й просив Хмельницького не допустити знищення Речі Посполитої. Гетьман на це відповів, що це можливо лише при умові, що Польща проголосить усю Русь (тобто Україну) вільною, та це було неможливо при існуючій у Польщі суспільній системі. Однак королеві вдалося схилити до миру московського царя і у 1656 році у Вільні було підписано мирний договір, що не враховував інтереси України. Знов-таки Хмельницький не зумів зорієнтуватися у обставинах, а може не зміг переконати козацтво у необхідності відійти від злуки з Москвою; коливання між Москвою та Польщею та ще й періодичні союзи з татарами, що завжди порушили угоди, кидали напризволяще козаків та гнали у неволю мирних мешканців союзного краю не надавали престижу Хмельницькому. Усі його дипломатичні зусилля та багаторічна збройна боротьба за інтереси України не мали плідних наслідків: майбутнє Батьківщини вимальовувалося досить сумним.
У 1657 році Хмельницький зробив останню спробу виправити становище: він уклав таємний договір зі шведським королем Карлом X та семиградським князем Ракочієм про переділ Польщі. У разі успіху Україна була б визнана незалежною від Польщі суверенною державою. Але поляки довідалися про цей союз та повідомили про нього московського царя, який зажадав від Хмельницького, щоб він негайно відмовився від цього заходу. Це змусило союзників зректися свого плану.
За два місяці до смерті Богдан скликав у Чигирині козацьку раду з метою обрання нового гетьмана. Козаки зробили невдалий вибір, обравши наступником Богдана його сина Юрія. Богдан, керуючись суто батьківськими почуттями, затвердив цей вибір, хоча й розумів нездатність сина до такої посади.
Помер Богдан 6 серпня 1657 року і був похований у Суботові у церкві, яку спорудив. У 1664 році польський воєвода спустошив чигиринське староство, спалив Суботів і звелів викинути з домовини кістки славетного гетьмана. Та “мертві сраму не ймуть”. Богдан Хмельницький залишився у пам'яті українців, поляків, росіян як великий військовий та політичний діяч, від якого значною мірою неодноразово залежали історичні долі цих народів.
Отже, Юрій наслідував своєму батькові. Але недосвідчений юнак не був готовий правити козацькою державою у такий відповідальний момент історії, коли українське суспільство ще не було досить сформоване, а пристрасті навколо України зростали. Тому незабаром гетьманом було обрано Виговсь- кого, який розпочав війну з Москвою. Спочатку йому щастило, але кошовий Сірко із запорожцями вдарив на Крим і цим змусив союзників Виговського — татар покинути його. Поширювані недоброзичливими до Виговського людьми чутки, нібито він бажає запродати Україну полякам, відвернули від гетьмана людей. Почалося антипольське повстання у війську, яке підбурювала промосковська партія з середовища старшини.
У 1659 році військо проголосило гетьманом Юрія Хмельницького й послало до Виговського вимогу покласти булаву, що той і зробив. Трубецькой, що тепер повернувся в Україну з новим військом, наполіг на тому, щоб молодий гетьман прибув до нього для перегляду статей Переяславської угоди. Московський воєвода скликав раду з представників лівобічних полків, що були вороже настроєні до старшини, й привів з собою на раду велике військо.
Прапор Богдана Хмельницького. Абревіатура: Богдан Хмельницький, гетьман Війська Запорозького, его королівської милості.
Наляканий московськими погрозами, Юрій підписав невигідний варіант статей, за якими московські війська розташовувалися в усіх великих містах України, а козакам заборонялося вести війни та проводити зовнішні відносини, а також обирати гетьмана та старшину без дозволу царя. Це було, по суті, повне занедбання завоювань Богдана Хмельницького. Юрій та козацька старшина затаїли гнів і злість на Москву, і коли у 1660 році вибухнула війна між Польщею та Москвою й царські війська потрапили у скрутне становище, Ю. Хмельницький почав переговори з поляками та погодився повернути Україну до складу Речі Посполитої. Та лівобережна старшина не пішла за гетьманом й обрала собі нового гетьмана — Якова Сомка.
Україна розділилася на дві окремі (польську та московську) частини, кожна зі своїм гетьманом. У січні 1663 року Хмельницький послухався поради свого родича П. Тетері та склав булаву і пішов до монастиря, а гетьманом став Тетеря, що був цілком лояльним до поляків. Останні почали мститися козакам за приниження, що вони відчули під час перемог Богдана Хмельницького. Було страчено Ви- говського, Ю. Хмельницького кинули до в'язниці. Після звільнення Юрій брав участь у поході на татар, потрапив у полон і його було відвезено до Стамбулу, де він пробув за гратами шість років.
Дії поляків викликали загальну ненависть, а Тетеря втратив підтримку не тільки простого народу України, але й старшини, внаслідок чого він зрікся гетьманства й втік до Польщі. Гетьманом став П. Дорошенко, який мало не розбудував соборну Україну, але через тісни зв'язки з Туреччиною помалу став втрачати популярність і все закінчилося тим, що народ і старшина відвернулися від нього; у вересні 1676 року він зложив клейноди перед військом і вони були передані Самойловичу.
Т. Шевченко. Смерть Богдана Хмельницького (1836–1837)
Турецький уряд, довідавшись про капітуляцію Дорошенка, вирішив знову поставити гетьманом Ю. Хмельницького. Влітку 1677 року турецькі війська прийшли з Юрієм в Україну, але вимушені були відійти під тиском Ромодановського та Самойловича. Наступного року турки почали вимагати від Москви, щоб вона відмовилася від Правобережної України. У середині 1678 року турки знову прийшли в Україну, захопили Чигирин і поставили гетьманом Хмельниченка. Але останній не зміг упоратися з проблемами, і турки у 1681 році відкликали його з України та незабаром стратили.
На жаль, молодший Хмельницький нічого не отримав у спадщину від батька, окрім прізвища та родового герба. Він був неврівноваженою, нерішучою людиною, що легко піддавалася сторонньому впливу і різним емоціям, людиною, що була нездатна виконувати обов'язки гетьмана у той вирішальний для України час.